• صفحه اینستاگرام ما
  • کانال تلگرام ما

اشرفی اصفهانی/ نبش گلستان چهاردهم/ برج نگین رضا/ واحد 415

 

2144056783  -  2144057969 (98+)

 

داکت اسپلیت چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

  • 0 نظر
  • 30 بازدید
  • دوشنبه 02 دی 1398

داکت اسپلیت چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
داکت اسپلیت اصطلاحی است که بسیاری از کارشناسان برای اسپلیت های کانالی مورد استفاده قرار می دهند که امروزه یکی از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایش در آپارتمان ها محسوب می شود.

مقدمه

در گذشته و در فصول گرم و یا سرد سال، خنک نمودن و گرم نمودن هوای محیط کار بسیار مشکلی بود. تا اینکه سیستم های خنک کننده و سیستم های گرمایشی مانند پنکه ها و بخاری ها پا به عرصه گذاشتند. سپس با پیشرفت تکنولوژی متخصصان به این نتیجه رسیدند که دستگاهی بسازند که هر دو عمل را انجام دهد یعنی هم گرمایش و هم سرمایش محیط را تامین نماید. این کار علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها موجب صرفه جویی در فضای مفید هم میشد و به قول معروف مصرف کننده با خرید این دستگاه با یک تیر دو نشان خواهد زد تا اینکه با این هدف به فکر ساختن داکت اسپلیت ها افتادند. تقریبا می توان گفت امروزه داکت اسپلیت ها از رایج ترین سیستم های تهویه ی مطبوع در دنیا هستند که از هدف از بکارگیری این سیستم، تهویه ی هوا می باشد.داکت اسپلیت که در واقع به اسپلیت های خانگی معروف است، تقریبا متداول‌ترین سیستم تهویه مطبوع در دنیاست که بسیاری برای تهویه هوا از آن استفاده می کنند. این دستگاه به طور کلی از یک هواساز و یک کندانسور تشکیل شده است و توسط مجموعه ای از لوله‌های مسی بهم متصل شده اند. البته شاید برخی داکت اسپلیت را هم‌تراز با کولرهای موجود در نظر بگیرند که این تفکر اشتباست.

 

انواع داکت اسپلیت

اینور تر دار


یکی از بارز ترین تفاوت های داکت اسپلیت اینور تر دار و داکت اسپلیت معمولی در سرعت متغیر آن می باشد. در ساخت این سیستم، سیگنال مربوطه به بار سرمایشی و یا گرمایشی از طریق یک سنسور به قسمت کنترلر موتور الکتریکی کمپرسور ارسال شده و دور کاری موتور متناسب با بار و به طور پیوسته کم یا زیاد می گردد تا هوای درخواستی کاربر به حد مطلوب برسد.

معمولی

عملکرد سیستم داکت اسپلیت معمولی اینگونه است که یک دستگاه که به آن یونیت داخلی گفته می شود در داخل سقف کاذب نصب گردیده و به واسطه ی یک جفت لوله ی مسی به یونیت خارجی که در خارج از ساختمان تعبیه شده است متصل می گردد.

از بارز ترین تفاوت ها میان داکت اسپلیت اینورتر دار و معمولی می توان به سرعت متغیر آن اشاره نمود که در داکت اسپلیت از نوع معمولی این سرعت ثابت می باشد. اما لازم به ذکر است که داکت اسپلیت اینورتر دار شامل مزایایی هم چون صدای کم تر، راندمان بالای سرمایش و گرمایش و طول عمر بیشتر می باشد.

طریقه تهویه سیستم

سرمایش و گرمایش در داکت اسپیلت ها توسط هواساز با مکش هوای درونی انجام می شود.عملکرد دستگاه داکت اسپیلت در حالت سرمایش دقیقاً مشابه سیستم های اسپیلت یا همان کولر های گازی می باشد .

به این معنی که این دستگاه ” داکت اسپیلت ” جهت تولید سرما با استفاده از عبور از اجزای چرخه ای مثل کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط و اواپراتور و تغییر فاز مبرد هوای عبوری از روی کویل اواپراتور را سرد کرده و آنرا به تهویه شونده تحویل می دهد .بدیهی است که در این حالت منبع انرژی دستگاه الکتریسیته است . در حالت گرمایش هم سیستم داکت اسپیلت به کمک کویل تعبیه شده در دستگاه و جریان آب گرم عبوری از داخل کویل هوای عبوری از روی کویل را گرم می کند و آن را به فضای تهویه شونده تحویل می دهد . در این حالت آب گرم عبوری از کویل توسط پکیج یا موتورخانه تأمین شده و منبع انرژی دستگاه گاز می باشد . در این حالت دستگاه همانند فن کویل کار می کند.

نحوه نصب داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت از دهانه ی خروجی هواساز یا همان یونیت داخلی در سقف کاذب کانال کشی انجام شده و در هر قسمتی که نیاز باشد دریچه ای تعبیه می گردد و متناسب با هر فصل هوای سرد یا گرم خارج می شود.برای تولید هوای گرم یک کویل آب گرم جلوی دستگاه یا پشت دستگاه قرار می گیرد. کویل آب گرم که یک کویل مسی مارپیچ ۲ ردیفه یا ۳ ردیفه می باشد، آب گرم داخل آن می گردد و همان فن هوا ساز این بار هوا را از روی آن عبور می دهد، گرمای آب را می گیرد و تبدیل به هوای گرم می کند و آن را به فضاهای موردنیاز ارسال می کند. می توان تولید گرما از طریق معکوس کردن سیکل تبرید را اضافه کرد.این سیستم دارای مکش و دهش با کانال می باشد، که عموماً مکش آن پشت دستگاه می باشد و این مکش باعث می شود که چرخش هوا در سرما و گرما در محیط کامل صورت بگیرد و سریع تر محیط را به دمای یکنواخت می رساند. بهترین مکان برای دریچه مکش ۷۰ سانتی متر تا یک متر از زمین می باشد.

  اسپیلت -1

مزایای داکت اسپیلت

آن‌ها تقریبا پنهان هستند و به دیوار نصب نمی‌شوند.

اسپلیت‌ها هوای مطبوع را به تمامی اتاق‌ها هدایت می‌کنند، در حالی که هر اتاق می‌تواند به کمک ترموستات دمای مختلفی داشته باشد.

این وسیله برای یکسان سازی دمای تمامی فضاهای یک خانه و یا فضای اداری بسیاری مناسب است.

از اسپلیت‌ها کم صداتر هستند.

طول عمر بالایی دارند.

رطوبت موجود در فضا را حذف می‌کنند.

امکان تصفیه هوا با قرار دادن فیلتر تصفیه هوا و کمک به کاهش آلودگی محیط، در داکت اسپلیت وجود دارد.

  مزایا داکت اسپیلت -1

معایب داکت اسپلیت


نصب داکت اسپلیت‌ها، گران‌تر از اسپلیت است.

در برخی از ساختمان‌ها به دلیل عدم وجود فضای مناسب، نمی‌توان داکت اسپلیت را نصب کرد.

اگر به دنبال خنک کردن یک اتاق مجزا در هر زمان خاص هستید، با استفاده از داکت اسپلیت باید هزینه‌های انرژی خنک سازی کل خانه را پرداخت کنید؛ مگر آنکه سیستم‌های کنترل و ترموستات‌های مجزا در هر اتاق نصب شده باشد.

داکت اسپیلت‌ها یا اسپیلت‌های خانگی، عموما سیستم کنترل زوم ندارد، یعنی هنگامی که دستگاه داخل آپارتمان روشن می‌شود تمام فضا اعم از سالن و اتاق‌های خواب توسط ‌ترموستاتی که در بزرگترین فضا قرار گرفته است هم‌دما می­شوند و این یکی از اصلی‌ترین معایب داکت اسپیلت به شمار می‌رود.

در بخش مقایسه‌ی مزایای داکت اسپیلت با چیلر‌ها از کم مصرف بودن آن در مصرف گاز و همین­طور بالا بودن بازده آن و کاهش لوله‌ها و جلوگیری از اتلاف انرژی گفتیم، اما عیب این دستگاه در مقابل چیلرها و مینی چیلر‌ها، تاحدودی مصرف برق بالاتر آن می‌باشد البته که نسبت به اسپلیت دیواری مصرف برق آن کمتر است.

معرفی انواع برندهای داکت اسپیلت


شرکت های تولید‌کننده سیستم‌های سرمایش و گرمایش بزرگ دنیا، در زمینه تولید داکت اسپلیت نیز وارد شده و با هم در رقابت هستند. نمی‌توان گفت که کدام یک بهترین است زیرا رقابت سختی بین آنهاست و هر شرکت به دنبال نوآوری‌های جدیدتر در محصولات خود هستند. داکت اسپلیت هایسنس، داکت اسپلیت میتسوبیشی و داکت اسپلیت سامسونگ برندهای پرطرفدار و با سابقه هستند که کیفیت آنها مثال زدنی است. به جرات می‌توان گفت که داکت اسپلیت جزو زیر ساخت هر ساختمانی محسوب می‌شود و بایستی در انتخاب نوع مناسب ساختمان، برند آن و نصب و نگهداری آنها دقت فراوانی به خرج داد.

راهنمای خرید داکت اسپلیت در ایران


خرید داکت اسپلیت اهمیت ویژه‌ای دارد و اینکه چه نکاتی را می‌بایست در فرایند خرید رعایت کرد، بسیار مهم است. در انتخاب داکت اسپلیت دو نکته اهمیت بالایی دارد: انتخاب دستگاه و اجرای درست آن. برخی با نصب نادرست دستگاه، قادر نخواهند بود تا از امکانات دستگاه به طور کامل بهره ببرند و در صورتی که دستگاه درست عمل نکنند آن را به عهده‌ی شرکت سازنده می‌گذارند. به جرات می‌توان گفت که بیش از نیمی از راندمان دستگاه به نوع نصب آن و اجرای صحیح دستگاه وابسته است. از طرفی، نوع برند، قابلیت‌های آن و امکانات مورد نظر خریدار در اولویت انتخاب دستگاه قرار دارند. برای خرید داکت اسپلبت نمی‌توان صرفا به بازار مراجعه کرده و بصورت اتفاقی دستگاهی را انتخاب کرد.

موضوع بعدی ظرفیت دستگاه بوده که بایستی متناسب با متراژ محل نصب، موقعیت و کاربری محل انتخاب کرد. اگر دستگاهی با ظرفیت کم انتخاب شود، سیستم بازدهی کافی نداشته و نارضایتی مصرف‌کننده را به دنبال دارد. اگر بیشتر از ظرفیت محل نصب باشد که مصرف انرژی و مشکلات بعدی را به دنبال دارد.

مصرف انرژی، یکی از مهمترین ابعاد خرید یک محصول الکترونیکی است که این موضوع در دنیای امروز اهمیت ویژه‌ای دارد. نمی توان یک دستگاه را بدون بررسی بازدهی و مصرف انرژی آن خریداری نموند. بنابراین بایستی محصولی را خریداری کرد که با توجه به بازدهی آن، مصرف انرژی متناسبی دارد. در این حالت، داکت اسپلیت نیز به همین صورت نیاز دارد تا با دقت انتخاب شود. هر چه میزان مصرف انرژی آن در مقایسه با خروجی کمتر باشد، ارزش خرید آن بالاتر می‌رود.

میزان مصرف برق داکت اسپلیت


یکی از فناوری های نوین در رشته تأسیسات ساختمانی داکت اسپلیت ها (Duct split) یا اسپلیت کانالی می باشند که در راستای کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره وری آن در ساختمان با انواع کاربری ها به کار گرفته می شوند. نکته قابل توجه در موضوع داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی مصرف برق داکت اسپلیت بوده که در مقایسه با سایر سیستم های سرمایش و گرمایش کاهش میزان مصرف انرژی کمتری را دارا می باشند. کاهش مصرف برق داکت اسپلیت (Duct split electricity consumption) با توجه به هزینه اولیه ارزان و هزینه های پایین تعمیر و نگهداری و درنتیجه کارکرد آسان و طول عمر مناسب از جمله مزایا دکت اسپلیت بوده که سبب گسترش روزافزون این تجهیز تأسیساتی گشته است. داکت اسپلیت ها در حقیقت نوعی کولر گازی می باشند که اجزای داخلی آن ها در داخل سقف کاذب اجرا شده و هیچ گونه تظاهر خارجی ندارند که با توجه به بالا بودن سطح ایستایی آن ها امکان تهویه فضاهایی با متراژ بالا را نسبت به موارد مشابه خود دارا می باشند.
مصرف برق داکت اسپلیت با توجه با نکات ارایه شده و ذکر این نکته که این دستگاه تهویه دارای دو نوع ساده و اینورتر دار می باشد به برق مصرفی تک فاز در ظرفیت های پایین و برق سه فاز به عنوان میزان مصرف برق داکت اسپلیت در ظرفیت های بزرگتر می باشد. به عنوان مثال یک دستگاه کولر گازی 24 هزار واقعی دارای 13 آمپر مصرف برق داکت اسپلیت می باشد که ظرفیت با این دستگاه 13 آمپر مصرف برق داکت اسپلیت خواهد بود. در واقع در مرحله ابتدایی کار تهویه توسط داکت اسپلیت با کاهش قدرت دستگاه تهویه انتخابی باعث کاهش مصرف انرژی و مصرف برق داکت اسپلیت به دلیل کوچکتر شدن دستگاه شده و در مرحله ثانویه کاهش تعداد یونیتهای خارجی و در نتیجه کاهش استارت و استپ های ناشی از آن سبب کاهش مصرف برق داکت اسپلیت خواهد شد.
به عنوان مثال برای یک واحد دو خوابه در شهر تهران با متراژ حدودی 100 متر می بایست دو عدد دستگاه داکت اسپلیت 9000 برای اتاق خواب ها و همچنین یه دستگاه 24000 برای فضای پذیرایی در نظر گرفت. این موضوع در حالیست که اگر یک دستگاه داکت اسپلیت 36000 برای این واحد مسکونی در نظر بگیریم به دلیل هم پوشانی فضایی به میزان کمتری از سرمایش نیاز خواهد داشت و در نتیجه مصرف برق داکت اسپلیت نیز کمتر خواهد بود. در واقع اگر بخواهیم داکت اسپلیت ها را از نظر میزان مصرف برق داکت اسپلیت تقسیم بندی کنیم می توان آن ها را در دو دسته مصرف برق داکت اسپلیت غیر اینورتر و مصرف برق داکت اسپلیت اینورتر جای داد.
از نظر درجه بندی میزان مصرف برق داکت اسپلیت و مصرف انرژی داکت اسپلیت های غیر اینورتر گرید B و داکت اسپلیت های اینورتر گرید A را دارا می باشند. برتری دسته دوم نسبته به دسته اول این است که هزینه برق مصرفی کمتری را برای مصرف کنندگان خود به دلیل مصرف برق داکت اسپلیت کمتر از نظر دارا بودن مشخصات فنی متفاوت می باشد. داکت اسپلیت های اینورتر کمپرسور دیجیتالی را دارا می باشند که با تغییر دور سبب کاهش میزان مصرف برق داکت اسپلیت خواهد شد در معنای دیگر یعنی زمانی که مصرف کم باشد دور کمپرسور کاهش یافته و زمانی که میزان مصرف بالاست دور کمپرسور هم بالا می رود. به دلیل اینکه میزان عمده ای از مصرف برق داکت اسپلیت و در واقع کمپرسورها در لحظه استارت می باشد و در این هنگام به شدت آمپر مصرفی بالا می رود که با کم کردن عداد استارت ها میزان مصرف برق داکت اسپلیت نیز کاهش خواهد یافت.
در ادامه اگر بخواهیم به یکی از متداول ترین پرسش های مشتریان در مورد مصرف برق داکت اسپلیت بپردازیم می بایست اندکی در مورد روش محاسبه هزینه برق مصرفی داکت اسپلیت پرداخت. علاوه بر این ذکر این نکته مهم است که که برای محاسبه مصرف برق داکت اسپلیت در ابتدا باید دستگاه مورد نظر را با توجه به نیاز های فضایی و کاربری بنا انتخاب نمود تا پس از آن بتوان مصرف برق داکت اسپلیت را به عنوان مثال در یک ماه محاسبه نمود. در واقع می بایست با توجه به ظرفیت و سایر مشخصات و مزایا دستگاه مصرف برق داکت اسپلیت را به صورت دقیق محاسبه نمود. در ابتدا باید فضای مورد نظر و ویژگی های آن را برای نصب دستگاه در نظر گرفت و مطابق با شرایط آب و هوایی و ساختمانی مقادیر بار گرمایشی و سرمایشی را محاسبه کرد یا به صورت حدودی تخمین زد.
پس از طی مراحل بالا می بایست از آخرین قبض برق قیمت هر کیلووات ساعت مصرف برق را استخراج کرد. سپس باید توان حداکثری دستگاه بر حسب کیلووات نیز استخراج کرد. قیمت هر کیلووات ساعت برق را در مصرف برق کل دستگاه می باید ضرب کرد که عدد بدست آمده هزینه مصرف برق داکت اسپلیت در یک ساعت کار با توان حداکثری می باشد که با دانستن اینکه روزانه چند ساعت و با چه درصدی از ظرفیت کل دستگاه داکت اسپلیت کار می کند می توان میزان مصرف برق داکت اسپلیت را به صورت روزانه و ماهانه محاسبه نمود. لازم به ذکر است که در حال حاضر شرکت های تولیدی مختلفی در کشور در زمینه مشغول به فعالیت می باشند که به منظوز در یافت لیست قیمت و نحوه خرید و فروش و سایر مشخصات فنی و مصرف برق داکن اسپلیت می باید با ایشان تماس برقرار کرد.

 

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  سی و نه     -     1   =