• صفحه اینستاگرام ما
  • کانال تلگرام ما

اشرفی اصفهانی/ نبش گلستان چهاردهم/ برج نگین رضا/ واحد 415

 

2144056783  -  2144057969 (98+)

 

فن کوئل چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

  • 0 نظر
  • 18 بازدید
  • دوشنبه 02 دی 1398

فن کوئل چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
در یک دستگاه فن کویل برای کنترل موثر گرمایش و سرمایش مورد نظر خروجی از دستگاه، سرعت موتور (Motor) فن کنترل می شود.

فن کوئل چیست؟

فن کوئل (Fan Coil Unit) يا FCU يک دستگاه تهويه مطبوع ساده شامل کوئل‌های سرمايش يا گرمايش و است که براي کنترل دمای فضايی که در آن نصب شده است و يا چند فضای متعدد استفاده می شود. يک فن کوئل معمولا به کانال‌کشي (Ductwork) متصل نيست. فن‌کوئل‌ها به وسيله يک سويچ روشن/خاموش و يا ترموستات (Thermostat) کنترل می شوند.
به دليل سادگی فن کوئل‌ها، نصب آن‌ها به صرفه‌تر از سيستم‌های گرمايش مرکزی با دستگاه هواساز است. از طرفی فن‌کويل‌ها به دليل قرار دادن فن در فضا، پر سر و صدا هستند. چيدمان دستگاه‌ها بسيار مختلف است؛ از جمله افقی سقفی و يا عمودی زمينی.

   فن کوئل -1

طراحی و کارکرد فن کوئل‌ها


انواع مختلفي از فن‌کوئل در نقاط مختلف دنيا به کار می رود. فن کويل در اتاق و يا فضایی که در آن قرار دارد، ممکن است مخفی و يا نمايان باشد.
فن کويل نمايان می تواند ديواری (Wall Mounted)، ايستاده (Freestanding) و يا سقفی (Ceiling Mounted) باشد و به طور معمول شامل يک محفظه مناسب براي حفاظت و پنهان کردن خود دستگاه فن کويل می باشند. شبکه (Grille) هوای بازگشت و ديفيوزر (Diffuser) هوای عرضه در محفظه قرار گرفته‌اند تا هوا را توزيع کنند.

فن کويل پنهان بيش‌تر در فضای سقف کاذب و يا فضاي تاسيسات نصب می شود. معمولا شبکه هوای برگشت و ديفيوزر هوای عرضه به وسيله کانال به سقف متصل می شوند. اين باعث می شود که انعطاف‌پذيری زيادی برای مکان‌يابی گريل برای تطابق با جانمایی فضای سقف به وجود آيد. در بسياری از مواقع هوای بازگشت کانال‌کشی نمی شود از سقف به عنوان يک پلنيوم (Plenum) هوای بازگشت استفاده می شود.

  طراحی و کارکرد فن کوئل ها -1

کويل، آب گرم و يا سرد را از يک دستگاه مرکزی دريافت می کند و با انتقال حرارت، حرارت را از هوای اتاق خارج يا به آن اضافه می کند. فن کويل‌های سنتی می توانند دارای ترموستات داخلی باشند و يا می توانند به يک ترموستات راه دور سيم‌کشی شده باشند. با اين وجود در بسياری از ساختمان‌هاي مدرن با يک سيستم مديريت انرژی ساختمان (Building Energy Management System) يا BEMS، کنترل دستگاه فن کويل به وسيله يک کنترلر ديجيتالی مرکزی انجام می شود. کنترلر فن‌کويل از طريق شبکه‌های ارتباطی (Communication Network) به BEMS متصل می شود و در نتيجه از يک نقطه مرکزی قابل تنظيم و کنترل است.

به منظور تهويه هوا، دستگاه فن کويل آب گرم و يا سرد را از يک کويل گردش می دهد. فن‌کويل آب سرد يا گرم خود را از يک دستگاه مرکزی يا موتورخانه (Mechanical Room) می گيرد که دارای تجهيزاتی برای خارج کردن حرارت (يا افزودن حرارت) به آب مدار بسته ساختمان می باشند. تجهيزات مورد استفاده برای سرمايش می تواند شامل چيلر (Chiller) و يا برج خنک کننده (Cooling Tower) و تجهيزات گرمايشي مي‌تواند شامل يک ديگ (Boiler) يا آب گرمکن (Water Heater) باشند.

دستگاه‌هاي فن کويل به دو دسته تقسيم مي‌شوند: فن‌کويل‌هاي دو لوله‌اي (Two-Pipe Fan Coil Units) يا فن کويل‌هاي چهار لوله‌اي (Four-Pipe Fan Coil Units). فن کويل دو لوله‌اي داراي يک لوله رفت (Supply Pipe) و يک لوله برگشت (Return Pipe) است. لوله رفت بر حسب زمان سال آب سرد و يا گرم را تامين مي‌کند. فن کويل‌هاي چهار لوله‌اي داراي دو لوله رفت و دو لوله بازگشت هستند که اجازه مي‌دهد آب گرم و سرد هر دو در هر لحظه بتوانند به دستگاه وارد شوند. از آن‌جا که به علت تفاوت جذب يا تلفات حرارت در مناطق مختلف يک ساختمان، اغلب لازم است که در هر لحظه گرمايش و سرمايش را هم‌زمان تامين نمود، فن کويل‌هاي چهار لوله‌اي معمولا بيش‌تر استفاده مي‌شوند.

اتصال فن کويل به شبکه‌هاي لوله‌کشي با استفاده از طرح‌هاي توپولوژي مختلفي انجام مي‌شود که شامل بازگشت مستقيم (Direct Return)، بازگشت معکوس (Reverse Return) و يا سري منفصل (Series Decoupled) مي‌شود.

بر حسب دماي آب سرد انتخاب شده و رطوبت نسبي فضا، اين احتمال وجود دارد که کويل‌هاي سرمايش، جريان هواي ورودي را رطوبت‌زدايي کنند و به عنوان يک محصول جانبي اين فرآيند، گاهي ميعاناتي توليد مي‌شود که بايد تخليه (Drain) شوند. فن کويل براي اين منظور داراي يک سيني چکه (Drip Tray) داراي اتصال تخليه مي‌باشد. ساده‌ترين روش تخليه ميعانات از چند دستگاه فن کويل توسط يک شبکه لوله‌کشي است که کندانس را به يک نقطه مناسب پايين مي‌برد. روش ديگر استفاده از يک پمپ کندانس (Condensate Pump) است که در جايي استفاده مي‌شود که در آن فضا براي لوله‌کشي گرانشي محدود است.

در يک دستگاه فن کويل براي کنترل موثر گرمايش و سرمايش مورد نظر خروجي از دستگاه، سرعت موتور (Motor) فن کنترل مي‌شود. برخي از سازندگان، کنترل سرعت را با تنظيم تپ‌هايي (Tap) بر روي ترانسفورماتور AC تامين‌کننده توان موتور فن انجام مي‌دهند. به طور معمول اين تنظيم در مرحله راه‌اندازي ساختمان انجام مي‌شود و در طول عمر ساختمان باقي مي‌ماند. ديگر سازندگان از يک موتور خازني تقسيم دايمي (Permanent Split Capacitor) يا PSC با سيم پيچي سفارشي استفاده مي‌کنند که در سرعت مطلوب فن‌کويل تنظيم مي‌شوند. يک سويچ انتخابي تغيير سرعت ساده شامل خاموش، زياد، متوسط و کم براي ساکنان اتاق فراهم مي‌شود تا سرعت فن را کنترل کنند. به طور معمول اين سويچ انتخابي به ترموستات اتاق متصل است و تنظيم آن به صورت دستي و يا به طور خودکار توسط ترموستات ديجيتال اتاق مي‌باشد. مي‌توان از سيستم‌هاي مديريت انرژي ساختمان براي اتوماتيک کردن سرعت فن و کنترل دما استفاده کرد. موتورهاي فن معمولا از نوع جريان متناوب چاک‌دار (AC Shaded) و يا خازني تقسيم دايمي هستند. پيش‌رفت‌هاي اخير شامل طرح‌هاي موتور DC بدون جاروبک (Brushless DC Motors) با کموتاسيون الکترونيکي (Electronic Commutation) هستند. در حالي که اين موتورها صرفه‌جويي قابل توجهي ايجاد مي‌کنند، هزينه‌هاي اوليه و بازگشت سرمايه بايد به دقت در نظر گرفته شوند.


فن کويل‌هاي با موتور DC/EC


اين موتورها گاهي موتورهاي DC، موتورهاي EC و گاهي به نام موتورهاي EC/DC خوانده مي‌شوند. DC مخفف جريان مستقيم (Direct Current) و EC مخفف کموتاسيون الکترونيکي (Electronically Commutated) هستند.

موتورهاي DC اجازه مي‌دهند که سرعت فن در فن کويل با يک سيگنال 0 تا 10 ولت ورودي به موتور کنترل شود و نيازي به ترانسفورماتور (Transformer) و سوئيچ سرعت مورد استفاده در فن کويل AC ندارند. تا ولتاژ سيگنال 2.5 ولت (که ممکن است در سازندگان فن / موتور مختلف متفاوت باشد) فن وضعيت خاموش قرار دارد. زماني که ولتاژ سيگنال افزايش مي‌يابد، سرعت فن به صورت پيوسته افزايش مي‌يابد تا بيشينه سرعت در سيگنال ولتاژ 10 ولت به دست آيد. فن کويل‌ها معمولا بين حدود 4 تا 7.5 ولت کار مي‌کنند، زيرا در زير 4 ولت حجم هوا ناکارآمد و در بالاي 7.5 ولت فن کويل براي بيش‌تر کاربردهاي تجاري بيش از حد پر سر و صدا است.

دليل اين که اين فن کويل‌هاي DC با وجود پيچيدگي نسبي آشکار خود در حال رايج‌تر شدن هستند، سطح راندمان انرژي بالاتر آن‌ها نسبت به همتايان آن‌ها با موتور‌هاي AC است. تبديل فن‌کويل AC به DC، مصرف برق را تا 50 درصد کاهش مي‌دهد و کنترل سرعت فن بر حسب مصرف باعث 80 درصد صرفه‌جويي مي‌شود.

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  +     10   =   30