• صفحه اینستاگرام ما
  • کانال تلگرام ما

اشرفی اصفهانی/ نبش گلستان چهاردهم/ برج نگین رضا/ واحد 415

 

2144056783  -  2144057969 (98+)

 

نصب و راه اندازی انواع خنک کننده

  • 0 نظر
  • 32 بازدید
  • یکشنبه 21 مهر 1398

نصب و راه اندازی  انواع خنک کننده
نصب و راه اندازی انواع خنک کننده

خنک کننده

محل قرار گیری و نصب برج خنک کننده تحت عنوان فنداسیون نگهدارنده برج خنک کننده باید در محیط آزاد و باز قرار داشته باشد . در نحوه نصب برج خنک کننده باید دقت نمود برج خنک کننده عموما در بالاترین نقطه از سیستم تاسیسات قرار می گیرد و عموما این دستگاه را در تجهیزات خنک کاری چیلر در بالای پشت بام های منازل و آپارتمان ها مشاهده خواهید نمود . دلیل اصلی نصب برج خنک کننده در بالای بام هوای جریان یافته اطراف برج خنک کننده می باشد . برج خنک کننده باید هوای آزاد و تازه و عاری از هرگونه آلاینده را دریافت نماید تا راندمان این دستگاه با افت مواجه نشود . هوای خروجی برج خنک کننده عموما اشباع یا کامال مرطوب بوده که بدین دلیل باید هوای خروجی برج خنک کننده به محیط آزاد بیرون مستقیما هدایت شود تا آسیب هایی از جمله خوردگی و پوسیدگی ناشی از بخارات اشباع گرم بر روی تجهیزات دیگر اثری نگذارد .  نکته مهم دیگر در محل نصب برج خنک کننده تراز بودن سطح فنداسیونی است که دستگاه بر روی آن قرار می گیرد . عدم تراز بودن سطح قرار گیری و محل نصب برج خنک کننده سبب می شود تا پاشش نازل های برج خنک کننده دچار اختالل شود و همچنین ارتعاشات ناشی از موتور و فشار آب ورودی با شدت بیشتری بر روی بلبرینگ های فن و یا سایر قطعات اسیب وارد می نماید . از طرفی همین موضوع سبب افزایش شدت دسیبل صدای برج خنک کننده می گردد .

  فن کوئل  -1

موتور برج خنک کننده وظیفه تامین نیروی لازم جهت گردش فن یا پروانه را برعهده دارد و این موضوع سبب می شود که اهمیت سیستم کنترل انرژی و راه اندازی الکتریکال برج خنک کننده معطوف به این قطعه باشد . در راه اندازی و نصب موتور برج خنک کننده در عادی ترین حالت باید از اجزای محافظ الکتریکال همچون کنتاکتور یا بیمنتال و کنترل فاز و نوسان استفاده نمود . به منظور بهینه سازی مصرف موتور و باال بردن عمر موتور در بستن تابلو برق راه اندازی و نصب برج خنک کننده توصیه می شود از سیستم سافت استاتر نیز استفاده نمود . این قطعه در ابتدا گشتاور اولیه راه اندازی موتور را که بیست درصد از گشتاور نامی موتور بیشتر می باشد کاهش می دهد و گشتاور موتور را در لحظه استارت یا راه اندازی و نصب به صورت پله ای و با نمودار خطی افزایش می دهد . این افزایش گشتاور در موتور برج خنک کننده به صورت تقریبا آنی صورت می پذیرد . سیستم VFD یا سیستم دور متغیر نیز به منظور کاهش مصرف انرژی برج خنک کننده در این دستگاه در هنگام نصب و راه اندازی دستگاه به شدت توصیه می شود .

این سیستم می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک طراحی شده و علاوه بر کاهش مصرف انرژی برج خنک کننده ، در افزایش عمر موتور و فن برج خنک کننده تاثیر بسزایی دارد . در برخی از موارد مشاهده می شود که برق ورودی ترمینال باکس موتور برج خنک کننده از ورودی سه فاز بدون تابلو کنترل محافظتی تعبیه می گردد که به شدت این موضوع با خطر بالایی در ادامه فعالیت برج خنک کننده روبرو خواهد بود.

برچسب ها :
خنک کننده

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  +     بیست و چهار   =   42